XINUO 12.1" Marine GPS Chart Plotter For Sailing Support C-Map Chart HM-1512
$612.00
XINUO 12.1" Marine GPS Chart Plotter For Sailing Support C-Map Chart HM-1512Product Description12.1” TFT LCD with 800 x 600 resolution.Dual keyboards and meet the IPX6 water-proof standard.Accurate and detailed chart data with official bridge alarm function.Fully support AIS function, such as CPA al..
XINUO 12.1" Marine GPS Chart Plotter For Sailing Support C-Map Chart HM-1512
Product Description
- 12.1” TFT LCD with 800 x 600 resolution.
- Dual keyboards and meet the IPX6 water-proof standard.
- Accurate and detailed chart data with official bridge alarm function.
- Fully support AIS function, such as CPA alarm, AIS vessel monitor, etc.
- Built-in global chart, upgrade the chart regularly and with free of charge.
| Display unit | HM-1512 |
|---|---|
| Display Type | Color TFT LCD |
| Display Size | 12.1 inch |
| Display Resolution | 800 × 600 pixels (SVGA) |
| Display Brightness | 500cd/m2 |
| Language | English, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Vietnamese, Bahasa Malaysia, Turkish, Thai, Greek, Indonesian, Japanese, Korean, Spanish; Burmese |
| Display Modes | Standard Chart View, Simple Chart View, AIS Data , GPS Data, 3D Navigation, Compass |
| Memory Capacity | 10000 waypoints, 200 routes (100 points each route), 10000 marks, 1000000 trackpoints, 200 boundary lines (40 points each line) |
| Interface | NMEA 0183 Output 3 Ports, AIS Input 2 Ports (422 level and 232 level, only two choose one), RS422 Input 2 Ports |
| Chart | C-MAP (MAX) & XINUO MAP |
| Power Supply | DC12V-36 V |
| Enviromental | |
| Working temperature | -15℃~+55℃ |
| Storage temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Waterproofing | IPX6 |
| GNSS | |
| GNSS Receiver | 32 channels (Support WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN ) |
| Receive Frequency | L1 (1575.42MHz) B1 (1561.098MHz) |
| Position Accuracy | GPS&BDS 2.5m |
| GPS 3m | |
| BDS 5m | |
| Speed Accuracy | 0.1m/s(50%@10m/s) |
| Acquisition Time | Cold Start: <32s ,Hot Start:<1s |
| Tracking Velocity | 999 knots |
| Coordinate Systems | WGS-84 (and others) |
| Standards | |
IEC 60945 :2002 EMC related items ETSI EN 301 489-1V1.8.1:2008 EMC related items
IEC 60950-1:2006 ETSI EN 301 489-3 V1.4.1:2002 EMC related items
IEC 60529:2006 EMC related items ETSI EN 300 440-2 V1.4.1:2010 Spurious related items ETSI EN 300 440-1 V1.6.1:2010 Spurious related items
| |
| Packing List | |
| Main Unit×1set | GPS Antenna×1 pc |
| Mounting Bracket×1pc | User’s Manual ×1 pc |
| Knob ×2 pcs | Quick Guide ×1pc |
| Power Cable ×1 pc | Certification ×1pc |
| Data Cable with 7 pins plug×1 pc | Warranty Card ×1pc |
| Data Cable with 8 pins plug×1 pc | |
Display unit HM-15
